Staročervený čínsky krík (Old Blush China)

Old Blush (Čínsky Old Blush) – Kompletný sprievodca pestovaním ruží

Old Blush

Kompletný sprievodca pestovaním ruží – Čínsky starogardová ruža
📖 20 minút čítania
Čína • Starogardová ruža
Ilustrácia *Old Blush* z botanickej literatúry China rose botanical illustration Čína
🌹
Starogardová ruža
🏷️
Čína
Strednoružový
Jemná vôňa
📅
1752
1234567891011
Zóny USDA 6–10
🏆
Ocenenia
AGM

Úvod a história

Staroružová je jedna z najvýznamnejších ruží v histórii, ktorá pochádza z Číny. Bola predstavená do Európy okolo roku 1752 prostredníctvom švédskej Východoindickej spoločnosti a niesla genetickú vlastnosť, ktorá by zmenila západnú šľachtenie ruží: schopnosť kvitnúť opakovane počas vegetačného obdobia. Pred príchodom Staroružovej a ďalších čínskych importov kvitli európske ruže len raz počas leta. V priebehu niekoľkých desaťročí od jej predstavenia ju šľachtitelia krížili s európskymi ružami gallica, damascena a centifolia, čím vznikli prvé ruže s opakovanej kvetnej fázy v západných záhradách a začala sa línia, ktorá vedie priamo k moderným hybridným čajovým ružiam. Staroružová zostáva pestovaná po celom svete takmer tri storočia, stále cenená pre jej neúnavné kvitnutie, pôvabnú habitudu a tichý šarm. V americkej južnej oblasti sa stala základom záhrad pri vchodoch, často prežívajúc domy, pri ktorých bola zasadená.

Rodina: Rosaceae
Rod: Rosa
Trieda: Stará záhradná ruža
Skupina: Čína
Zavedenie: 1752

História šľachtenia

Old Blush, známa aj ako Parsons' Pink China, dorazila do Európy okolo roku 1752, pravdepodobne prostredníctvom obchodných trás Švédskej alebo Holandskej Východoindickej spoločnosti. Jej presný čínsky pôvod je sporný, ale predpokladá sa, že bola pestovaná v čínskych záhradách po stáročia pred jej západnou introdukciou. Botanik Jacquin ju popísal ako Rosa chinensis v roku 1768. Old Blush sa stala jednou z 'Štyroch šľachtiteľských čínskych ruží' spolu so Slater's Crimson China, Hume's Blush Tea-Scented China a Parks' Yellow Tea-Scented China. Tieto štyri ruže prispeli génom opakovanej kvetnej fázy takmer do všetkých moderných ruží. Old Blush je rodičom alebo predkom tried Bourbon, Noisette a Portland. Získala ocenenie Royal Horticultural Society Garden Merit Award.

Botanický úvod Vintage botanical illustration introducing Old Blush Botanický doska Staroružový 1752

Tvar a vôňa kvetu

Old Blush produkuje polnáručné kvety s 12 až 17 okvetnými lístkami usporiadanými v voľnom, neformálnom tvare kalicha, ktorý sa otvára a odhaľuje zlaté tyčinky. Kvety sú svetloružové pri prvom otvorení, s postupným sfarbením do tmavšej ružovej, čo vytvára očarujúci dvojtónový efekt, keď kvety v rôznych fázach rastú na tej istej vetvi. Jednotlivé kvety merajú 5 až 7 cm priemer a objavujú sa v malých kvetenstvách po 3 až 12. Vôňa je ľahká a sladká so subtílnou korenistou podtónom, zbadateľná v teplých dňoch, ale nie výrazne prejavujúca. Kvitnutie je pozoruhodne kontinuálne od konca jari do prvého silného mrazu, s minimálnou prestávkou medzi kvetnými vlnami.

Stavba kvetu Cross-section showing petal arrangement and structure of Old Blush Stavba kvetu Vonkajšie okvetné lístky Vnútorné okvetné lístky Tyčinky Pestík Čačník Vôňový profil Vrchné tóny Srdcové tóny Základné tóny

Záhradné návrhy a použitie

Old Blush vyniká ako jednotlivý krík, neformálna živý plot alebo kotva v záhrade v rustikálnom štýle. Jej pôvabná, oblúková forma sa krásne dopĺňa podsadbou z levandule, mačekovca alebo nízko rastúcich zemiakov. Vysádzajte ju v blízkosti chodníkov, kde sa dá denne oceniť jej neustále kvitnutie. Dobre sa hodí k salviam, penstemonám a okrasným trávam pre uvoľnenú, prirodzenú kompozíciu. V južných štátoch USA je tradične vysievaná pri verandy a pozdĺž oplotenia. Old Blush je možné tiež viesť ako krátky popínavý krík na stĺpe alebo mrežke, dosahujúci výšku 2 až 3 metre s podporou. Toleruje čiastočný tieň lepšie ako väčšina ruží.

Návrh záhrady Landscape design layout featuring Old Blush in a garden setting Návrh záhradného usporiadania Spoluzasadenie Ruže (stredobod) Levanduľa (okraj) Maček (oáza) Bukvica (štruktúra) Neúvä (odstrašovač škodcov)

Rastový habitus a mrazuvzdornosť

Old Blush vytvára vzpriamený, bohato vetvený krík dosahujúci výšku 90 až 180 cm a šírku 90 až 120 cm v miernych klímach, hoci v teplejších oblastiach môže prekročiť 250 cm. Rast je bujný a vetvený, s tenkými, drsnými výhonmi, ktoré sú stredne tŕnisté. Listy sú stredne zelené, pololesklé, s špicatými listami, ktoré sa na jar objavujú so svetlohnedým nádychom. V miernych klímach je rastlina čiastočne stálezelená a udržuje si listy až do zimy. Tŕne sú malé a stredne rozmiestnené po výhonoch, nie sú obzvlášť agresívne v porovnaní s mnohými modernými ružami. Celkový habitus je vzdušný a pôvabný, nie hustý.

Klíma a mrazuvzdornosť

Old Blush je mrazuvzdorná v zónach USDA 6b až 10. Prosperuje v horúčave a vlhkosti, vynikajúco sa darí v južných štátoch USA, stredozemných klímach a subtropických oblastiach. V zóne 6 je prospešné zimné mulčovanie, ale zvyčajne prežije bez ochrany, ak je zasadená na chránenom mieste. Toleruje sucho po založení a dobre spracováva dážď bez výrazného strapkania. Old Blush je odolná voči chorobám v teplých, vlhkých klímach, kde iné ruže bojujú.

Rastový habitus Root system and growth form diagram of Old Blush Rastový habitus a koreňový systém Línia pôdy Miesto štepenia Príručka veľkostí Vysoký Stredný Kompaktný Rozprestretie

Kalendár sezónnej starostlivosti

Graf intenzity mesačnej starostlivosti ZalievajteHnojteSprejJanuárFebruárMarecAprílMájJúnJúlAugustSeptemberOktóberNovemberDecember12345

🌱 Jar (Mar–Máj)

Zalievanie: Stredné
Hnojenie: Pravidelné hnojenie
Sprej: Preventívny sprej
Len orezanie odumretého dreva. Aplikujte hnojivo s pomalým uvoľňovaním a mulč. Začnite pravidelné zalievanie s obnovou rastu.

☀️ Leto (Jún–Aug)

Zalievanie: Dostatok
Hnojenie: Pravidelné hnojenie
Sprej: Preventívny sprej
Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety pre nepretržité kvitnutie. Hlboko zalejte počas suchých období. Hnojte každé 3-4 týždne tekutým hnojivom.

🍂 Jeseň (Sep–Nov)

Zalievanie: Stredné
Hnojenie: Bez hnojenia
Sprej: Bez sprejovania
Prerušte hnojenie do polovice septembra. Nechajte posledné kvety vytvoriť plody. Znížte zalievanie s ochladením teplôt.

❄️ Zima (Dec–Feb)

Zalievanie: Stredné
Hnojenie: Bez hnojenia
Sprej: Žiadne postreky
Nanes mulč v chladných zónach. Nerezať. Zalievajte len počas dlhodobných suchých období v miernych klímach.

Výsadba & Pestovanie v Kvetináči

Vysádzajte Old Blush do dobre odvodnenej pôdy s pH 6,0 až 6,8. Prispôsobuje sa širokej škále pôdnych typov vrátane ílovitej, hlinitéj a piesčitej pôdy, za predpokladu dostatočného odtoku. Rozmievajte rastliny v vzdialenosti 90 až 120 cm pre živý plot alebo 150 cm ako samostatné exempláre. Vysádzajte do hĺbky ako v pôvodnej nádobe alebo s miestom pre štepenie na úrovni pôdy v teplých klímach, 5 cm pod úrovňou pôdy v chladných zónach. Zlepšite ťažkú ílovitú pôdu kompostom a hrubým pieskom. Plné slnko produkuje najviac kvetov, ale Old Blush toleruje 4 hodiny priameho slnka.

Pestovanie v Kvetináči

Old Blush dobre rastie v kvetináčoch. Použite kvetináč s priemerom a hĺbkou aspoň 40 cm, naplnený kvalitnou kvetináčovou zmesou, perlitom a kompostovanou kôrou v pomere 3:1:1. Zalievajte, keď sa vrchných 3 cm pôdy cítia suché, zvyčajne každé 2 až 3 dni v lete. Hnojte mesačne vyváženým ružovým hnojivom od jari do začiatku jesene. Rastlina Old Blush pestovaná v kvetináči môže potrebovať zimnú ochranu v zóne 6 zabalením kvetináča alebo premiestnením do neohrievanej garáže. Hodnotenie životaschopnosti: vynikajúce.

Sezónna Starostlivosť & Rez

Jar: rezať ľahko, odstraňujte len odumreté alebo krížové výhonky; riedte vnútro pre cirkuláciu vzduchu. Aplikujte pomaly uvoľňujúce ružové hnojivo a 5 cm vrstvu organického mulču. Leto: odstraňujte odkvitnuté súkvetia, aby ste podporili nepretržité kvitnutie. Zalievajte hlboko raz alebo dvakrát týždenne počas suchých období. Aplikujte tekuté hnojivo každé 3 až 4 týždne. Jeseň: znížte hnojenie do septembra. Nechajte posledné kvety vytvoriť plody, čím signalizujete rastline, aby sa pripravila na zimu. Zima: v zónach 6 až 7 nanesť 15 cm mulču okolo základne po prvom silnom mraze. Vyhnite sa rezaniu na jeseň alebo v zime.

Běžné Chyby, ktorým sa Vyhnúť

1) Agresívne rezanie na jar, odstraňovanie oblúkových výhonov, ktoré dodávajú Old Blush jeho charakteristickú gráciu. 2) Očakávanie kvetov veľkosti hybridnej čajovej ruže; kvety Old Blush sú nenápadné a očarujúce, nie výstavné. 3) Prekračovanie zálievky v ťažkej ílovitej pôde, čo spôsobuje hnilobu koreňov v zime. 4) Výsadba do hlbokého tieňa, čo drasticky znižuje kvitnutie, hoci rastlina prežije. 5) Aplikácia nadmerného dusíkového hnojiva, ktoré podporuje bujné listy na úkor kvetov a zvyšuje náchylnosť k chorobám.

Príručka o reze Pruning technique diagram for Old Blush Rez a sezónna starostlivosť Správny rezný zárez 45° Spúšťací púčik ~6 mm Kedy rezať 🌱 Jar (hlavné) ☀️ Leto (ľahké) 🍂 Jeseň (upravenie) ❄️ Zima (obdobie pokoja)

Rozmnožovanie

Staré odrody ‘Old Blush’ ľahko rastú z polokovových odrezkov získaných v neskorej letnej sezóne. Odrežte 15 až 20 cm úsekov tohtoročného rastu, odstráňte spodné listy, ponorte do hormónu rastu a vložte do zmesi perlitátu a rašeliny. Udržiavajte vlhkosť pod priehľadným krytom a korene sa vyvinú za 4 až 6 týždňov. Odrezky z mäkkého dreva v skorom lete tiež uspejú, ale vyžadujú si prísnejšiu kontrolu vlhkosti. Štepenie na podpník *Rosa multiflora* alebo Dr. Huey je bežnou priemyselnou praxou. Rozmnožovanie semenami je možné, ale potomstvo sa bude líšiť. Hodnotenie obtiažnosti: ľahké.

Metódy rozmnožovania Cutting and budding diagram for propagating Old Blush Metódy rozmnožovania Odrezok z drevnej časti 20–25 cm odrezok T-štepenie 1. T-rez 2. Vlož púčik 3. Zviazať a utiesniť Polovicu leta na podpníku

Choroby a škodce

Staré odrody ‘Old Blush’ vykazujú vynikajúcu odolnosť voči chorobám pre starú záhradnú ružu. Vykazuje strednú odolnosť voči čiernej škvrne, zriedkavejšie sa objavuje viac ako len menšie fľaky na listoch za vlhkých podmienok. Múčnatka sa môže objaviť v hustých výsadbách s nedostatočnou cirkuláciou vzduchu, ale zriedkakedy je závažná. Hrdza je neobvyklá. Mäkké škodce sa môžu zhromaždiť na novom raste na jar; silný postrek vodou alebo priniesu ich priniesť sliepky ich zvyčajne kontrolujú. Javorové chrobáky sa živia kvetmi, ak sú prítomné. Pajúky sa môžu objaviť v horúcich, suchých podmienkach. Celkový tlak chorôb je výrazne nižší ako u hybridných čajových ruží.

Identifikácia chorôb Common diseases and pests affecting Old Blush Bežné choroby a škodce Čierna škvrna *Diplocarpon rosae* Múčnatá plesniamorka *Podosphaera pannosa* Mšice *Macrosiphum rosae*

Rezané kvety a výstava

Rezajte stonky starých odrôd ‘Old Blush’, keď sa púčiky začínajú otvárať, ukazujú farbu, ale ešte sa úplne nerozvinuli. Rezajte skoro ráno alebo neskoro večer pre najlepšiu hydratáciu. Odstráňte spodnú vegetáciu a okamžite vložte do chladnej vody s kvetinovým konzervantom. Doba životnosti vo váze je 4 až 6 dní. Kvety v rôznych fázach vývoja vytvárajú očarujúce neformálne aranžmány. Vôňa je ľahká, ale zistiteľná v uzavretej miestnosti. Stonky sú tenké, preto ich usporiadajte hustotu pre najlepší vizuálny efekt.

Poznámky pre zberateľov a na výstavy

Staré odrody ‘Old Blush’ majú nesporný historický význam ako jedna z štyroch dôležitých čínskych ruží, ktoré zmenili západné šľachtenie ruží. Hoci nie je to ruža na výstavy v modernom zmysle, je to základná súčasť historických kolekcií ruží a historických záhradných obnov. Existujú dokumentované exempláre staršie ako 100 rokov v južných štátoch Ameriky. Nadácia pre historické ruže ju považuje za nevyhnutnú pre každú historickú zbierku. Staré odrody ‘Old Blush’ sú ľahko dostupné od špecializovaných ružových záhradníctv a nie sú vzácne, ale ich genetický a kultúrny význam je nepočítateľný.

Porovnanie s podobnými ružami

V porovnaní s *Mutabilis*, Staré odrody ‘Old Blush’ ponúkajú konzistentnejšie ružové sfarbenie, na rozdiel od viacfarebnej prezentácie *Mutabilis*. V porovnaní s Archduke Charles, Staré odrody ‘Old Blush’ majú jemnejšie ružové kvety a oblúkovejší habitus, zatiaľ čo Archduke Charles produkuje hlbšie karmínové odtieňe. V porovnaní s bourbonskou ružou Louise Odier, Staré odrody ‘Old Blush’ majú menšie, jednoduchšie kvety, ale väčšiu toleranciu voči teplu a menšiu náchylnosť k chorobám. Staré odrody ‘Old Blush’ sú všeobecne odolnejšie a nenáročnejšie ako väčšina bourbonských ruží.

Starostlivosť o rezané kvety Vase arrangement and cutting technique for Old Blush Sprievodca rezanými kvetmi Tipy pre odrezky 45° • Rezajte skoro ráno • Rez v uhle 45° • Odstráňte spodné listy • Okamžite vlažná voda • Konzervačný prostriedok na kvety • Vymieňajte vodu každé 2 dni • Udržujte mimo ovocia

Ochrana a ochrana životného prostredia

Staré odrody ‘Old Blush’ sú široko chránené v historických ružových záhradách po celom svete, vrátane Rosária Sangerhausen v Nemecku, Europa-Rosarium a mnohých amerických kolekciách historických ruží. Nie je ohrozená a zostáva v komerčnom predaji. Jej hlavná hodnota ochrany životného prostredia spočíva v tom, že je živou genetickou rezervou, ktorá spája moderné ruže s ich čínskymi predkami. Texas Rose Rustlers zdokumentovali exempláre staré sto rokov, ktoré rastú na opustených cintorínoch a farmách na pobreží Zálivu.

Kultúrny význam

Odroda Old Blush má kľúčové postavenie v histórii ruží, pretože bola hlavným prostriedkom, ktorým gén opakovanej kvetnej fázy vstúpil do západnej hortikultúry. Bez tejto nenápadnej čínskej ruže by dnešná ruža, aká ju poznáme, neexistovala. V čínskych záhradách sa pestovala po stáročia predtým, ako dorazila do Európy. Jej príchod do Švédska okolo roku 1752 spustil šľachtiteľskú revolúciu. Odroda Old Blush sa objavuje na čínskych maľbách datujúcich sa už od 10. storočia. V americkej južnej oblasti sa stala symbolom vytrvalosti, pričom jednotlivce prežili pri opustených usedlostiach po dobu viac ako storočia.

Často kladené otázky

Je Old Blush rovnaká ako Parsons' Pink China?

Áno. Old Blush, Parsons' Pink China a Rosa chinensis 'Old Blush' označujú rovnakú ružu. Názov Parsons' Pink China pochádza od anglického záhradníka, ktorý ju prvýkrát rozsiahlo šíril v Británii.

Prežije Old Blush v zóne 6?

Áno, s určitou zimnou ochranou. Po prvom silnom mraze nahrňte okolo bázy 15 cm mulču a sadzajte na chránenom mieste. V zóne 6a môže v drsnejších zimách odmrznúť až k zemi, ale zvyčajne prerastá z koreňov.

Ako často kvitne Old Blush?

Old Blush je jedna z najneustálejšie kvitnúcich ruží vôbec. Kvitne od konca jari až do silného mrazu s minimálnou prestávkou medzi kvetnými vlnami, produkujúc nové kvetné halúzy každé pár týždňov počas sezóny.

Potrebuje Old Blush veľa rezania?

Nie. Odroda Old Blush ťaží z ľahkého tvarovania na jar a odstránenia odumretého dreva, ale ťažké rezanie ničí jej prirodzený oblúkový tvar. Odstráňte maximálne tretinu výšky rastliny ročne.

Môže Old Blush rásť v čiastočnom tieňu?

Áno. Odroda Old Blush znáša 4 hodiny priameho slnečného svitu, čo z nej robí jednu z tolerantnejších ruží k tieňu. V tieni produkuje menej kvetov, ale zostáva zdravá a atraktívna. Ideálne je ranné slnko so zatiením v popoludní v horúcich klímach.

Objavte naše ďalšie encyklopédie

15 000+ odborných článkov o tropických a exotických rastlinách

Odstránenie 'Old Blush' je historicky významná čínská ruža, ktorá bola predstavená do Európy okolo roku 1752 a priniesla gén pre opakované kvitnutie do západného záhradníctva. Táto neúnavná, odolná kríková rastlina produkuje polnáružové ruže ružovej farby nepretržite od jari do jesene a prosperuje v zónach 6b-10 s minimálnou starostlivosťou.

Rýchly prehľad: Odstránenie 'Old Blush'

Trieda: Stara záhradná ruža
Skupina: Čínská
Farba: Strednoružová
Vôňa: Jemná
Predstavená: 1752

Kľúčové princípy: Plné slnko (6+ hodín), dobrá cirkulácia vzduchu, hlboké zalievanie pri základe a pravidelné hnojenie počas vegetačného obdobia.

Späť na blog

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené.